17 KASIM DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ

Türkiye de yıllık doğum oranlarının yüksek olması nedeniyle prematürelik çok ciddi bir boyuttadır. Sayılara bakıldığında Türkiye prematüreleri Almanya ile Fransa prematürelerinin yıllık toplamına eşit, Avrupa Birliğin'ndeki diğer küçük ülkelerde doğan toplam prematürelerin sayısı kadardır.

 

 Ülkemizde yılda 150.000 bebek erken doğmakta ve bunların da 50.000 kadarı 1000 gramın altında olmaktadır.

 İşte 17 Kasım bu bebeklerin yaşam savaşlarının konu edildiği bir gün olan Dünya  Prematüre GünüÜ’dür. Bu günde bu bebekleri yaşatan prematüre ünitelerinde çalışan doktorları, hemşireleri ve yardımcı sağlık personelini ve de o bebeklerin ailelerini kutlamak gerekir.

 Anne karnında gelişimini tamamlamadan doğan prematüre bebekler için dünyaya gelmek, ilk günden itibaren birçok problemle mücadele etmek anlamına gelmektedir. Organlarının büyüyüp gelişeceği dönemden, yani 37 haftayı doldurmadan önce doğan prematüre bebeklerin vücut dirençleri ve enfeksiyonlarla başa çıkma şansları daha düşük olmaktadır. Dış dünyayla başa çıkabilecek duruma gelene kadar yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören prematüre bebekler için anne-baba sıcaklığından uzakta kalmak da büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

 17 Kasım Dünya Prematüre Günü, prematüre doğumlar ve prematüre doğumdan kaynaklı ölümler ve sakatlıklar ve aynı zamanda bunları önleyebilecek basit, kanıtlanmış, maliyeti düşük  önlemler ile ilgili bilinci artırmak için dünya çapında kutlanan bilinçlendirme günüdür. 2008 yılından beri Dünya Prematüre Günü, Avrupalı ebeveyn grupları tarafından kutlanmaktaydı. 2011 yılında ilk kez dünya çapında kutlanmıştır. O günden beri dünya çapında pek çok grup, toplum, örgüt, şirket ve hatta bireyler kampanyaya katılmıştır. Dünya çapında 60'dan fazla ülkede yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından kutlanmaktadır.

 Bebek ölüm nedenlerine bakıldığında, prematürite ilk sırada yer almaktadır. Hem ülkemizde hem dünyada, son yıllarda yenidoğan ve prematüre bakımında ciddi gelişmeler sağlanmış olmasına rağmen, prematüre doğum oranlarının azaltılması konusunda belirgin bir ilerleme kaydedilememiştir. Buna karşılık, son yıllarda pek çok ülkede prematüre doğum oranları yükselmiş, 1995 yılından günümüze, prematüre doğum oranlarında 2 kata yakın artış görülmüştür.Dünya Sağlık Örgütü'nün 184 ülkeyi içeren 2010 yılı verilerine göre, dünyada prematüre doğum oranları yüzde 5-18 arasında değişmektedir. Türkiye'de ise 2010 yılı canlı doğum sayısı 1 milyon 298 bin 300 ve prematüre doğum oranı ise yüzde 11.97 civarındadır. Türkiye'de 60 lı yıllarda binde 208'lerde olan bebek ölüm hızı, 2011 yılında binde 7.7'ye düşmüştür ve alınan önlemlerle özellikle son 10 yılda yenidoğan ölüm oranlarında ciddi gerilemeler olmuştur. Buna rağmen Bakanlığımız tarafından bebek ölümlerini izleme sistemi kapsamında, son 5 yılın ortalaması ele alındığında bebek ölümlerinin %69.2 sinin yenidoğan döneminde gerçekleştiğini ve prematüritenin ilk sırada yer aldığını görmekteyiz. Avrupa'da prematüre bebek doğum oranları artış göstermiş olup ve bu durum Türkiye'de de benzerlik oluşturmaktadır. Türkiye'de her yıl 150 bin prematüre bebek dünyaya gelmektedir.

 Prematüre doğumlardaki artışın nedenleri:
 Erken (17 yaş altı) veya ileri yaşta (35 yaş üstü) gebe kalma, kısa aralarla gebe kalma, düşük sosyoekonomik düzey, yetersiz veya geç prenatal bakım, obezite veya yetersiz beslenme, sosyal ve ailevi desteğin azalması, enfeksiyonlar, hipertansiyon, dengesiz beslenme, çevresel kirleticilerdeki artış, sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımındaki artış, diyabet, hareketsiz ve sedanter yaşam tarzı, genetik faktörler, çoğul gebeliklerdeki artış, tıbbi gerekçeler yerine elektif sezaryenlerdeki artış şeklinde sıralanabilir.
 İşte yukarıda özetle sunduğumuz prematürelik ve sorunları hakkındaki farkındalığı arttırmak ve etkili sağlık politikalarının geliştirilmesinin katkıda bulunmak için 17 Kasım Dünya Prematüre Günü çerçevesinde etkinlikler düzenlenmektedir.

Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğü

 
Bu içerik 15Kasım2013, 15:58 tarihinde eklenmiş, 488 defa okunmuştur.

Paylaş  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Etiketler

Aile Hakimliği MEDİKAL Toplum Sağlığı Sağlık EDİRNE Halk Sağlığı Müdürlüğü EĞİTİM Selimiye Kanser AŞI Hemolobinopati Evde Sağlık Hizmetleri Verem Savaş Ana Çocuk Sağlığı Sağlıklı Yaşam Laboratuvar  Sağlık Alt Yapı Coded : MyDesign   Developed: hozel

Bu sitede lisanslı materyal kullanılmıştır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz.